Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

ZWIK pomógł w szukaniu śladów po obozie przy Przemysłowej

« Wróć do listy aktualności

Łódzki IPN przygotowuje dla uczniów interaktywną mapę dawnego obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej. Ta pomoc edukacyjna powstała dzięki materiałom, znalezionym w archiwum Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

W ZWIK odnaleziono mapy, które pomogły w ustaleniu dokładnej lokalizacji budynków i innych obiektów dawnego niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży. Do dziś niewiele przetrwało z obozowej zabudowy. W miejscu, gdzie więziono dzieci powstało po II wojnie światowej osiedle mieszkaniowe. Zatarto w ten sposób materialne ślady po tragicznej przeszłości około 4 tysięcy więźniów. Do dziś zachowało się zaledwie kilka poobozowych budynków. Należą do prywatnych właścicieli. Zostały przebudowane. Trudno też ustalić dokładną lokalizację wszystkich obiektów np. drewnianych baraków. Istniejące plany dawnego obozu powstawały w oparciu o zawodną często pamięć byłych więźniów. Obarczone są licznymi błędami.

Na znalezionych w ZWIK mapach dokładnie zaznaczono lokalizację niektórych obozowych budynków oraz studni, z których korzystali mali więźniowie. Wiadomo też, w kótrym miejscu był niemiecki schron przeciwlotniczy.

W archiwum ZWIK dostępne są  mapy terenu tego obozu z lat 1956-60. Powstały zanim rozpoczęły się wyburzenia starych budynków i ruszyła budowa bloków.  

Dzięki tym mapom można bardzo dokładnie wskazać miejsca, w których stało 8 obozowych studni. Na terenie obozu nie było umywalni. Dzieci, niezależnie od warunków pogodowych, musiały myć się przy studziennych pompach. Odnotowano też przypadki karania dzieci poprzez polewanie ich w mroźne dni wodą. Do dziś zachowało się jedno zdjęcie młodocianego więźnia przy studni. Teraz dokładnie można wskazać, w którym miejscu wykonano zdjęcie. Odwiedzając teren dawnego obozu można również zobaczyć miejsce, w którym znajdował się zbudowany w 1944 roku schron dla załogi obozu. Wejście od niego było przy obecnym pawilonie handlowym na ulicy Brackiej nieopodal miejsca, w którym znajdowała się główna obozowa brama.  

Łódzki IPN tworzy dla uczniów interaktywną mapę obozu. Dzięki niej można odnaleźć w terenie pozostałości po tragicznej przeszłości tej części Bałut. Uczniowie z 81 Szkoły Podstawowej z okazji przypadającej w grudniu 2017 roku  75. rocznicy powstania obozu oznaczyli małymi tabliczkami miejsca, w których były obozowe budynki. Teraz, dzięki nowym odkryciom można oznaczyć kolejne miejsca.   

Obóz dla dzieci przy Przemysłowej utworzono w grudniu 1942 roku. Trafiały tam polskie dzieci i młodzież od 2 do 16 roku życia. Tragiczne warunki sanitarne, choroby, głodowe racje żywnościowe, ciężka praca oraz kary cielesne przyczyniły się do śmierci około 100 młodocianych więźniów.

Miłosz Wika


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook