Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Samochód do czyszczenia kanałów sterowany bezprzewodowym pilotem

« Wróć do listy aktualności

ZWIK kupił kolejny, wart 1,6 miliona złotych specjalistyczny samochód do czyszczenia kanałów i ulicznych wpustów. W Łodzi jest 2 tysiące km kanałów i ponad 20 tysięcy wpustów ulicznych. Kanały udrażnia się i myje wodą pod wysokim ciśnieniem. Do rury kanalizacyjnej wprowadza się 150-metrowym wężem wodę pod ciśnieniem 200 barów. Drugim wężem odsysane się nieczystości. W przypadku wpustów ulicznych (kratek kanalizacyjnych) konieczne jest opróżnianie z piasku i nieczystości osadników, które znajdują się kilka metrów pod ziemią .  

Pracą wszystkich urządzeń w nowym pojeździe steruje się przy użyciu bezprzewodowego pilota. Za pośrednictwem fal radiowych operator kieruje obrotowym wysięgnikiem, zwiększa lub zmniejsza moc pomp ciśnieniowych, zwija i rozwija węże.  

Pojazd wyposażony jest w system odzyskiwania wody używanej do czyszczenia kanałów, dzięki temu jest bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Woda, którą umyto kanał trafia do zbiornika pojazdu, tam jest oczyszczana z osadów i ponownie kierowana do dysz myjących.
W zbiornikach pojazdu może zmieścić się aż 7 metrów sześciennych osadów i 3 metry sześcienne wody. Dzięki pojemnym zbiornikom nie ma potrzeby częstego przemieszania się po mieście w celu rozładowania samochodu z osadów, czy uzupełnienia zapasu wody. Zużywa się mniej paliwa i oszczędza wodę.

Nowy nabytek ZWIK wyposażony jest też w specjalne dysze, które  służą do przebijania zatorów, rozbijania osadów w kanalizacyjnych rurach. Jest dysza zwana „flądrą” do czyszczenia rur o średnicy od 15 do 60 cm. „Granat” lub „bomba” tak  nazywana jest dysza przydatna
w usuwaniu luźnego osadu. Pojazd wyposażony jest też w wycinarkę korzeni, które torują swobodny przepływ ścieków czy deszczówki w rurach kanalizacyjnych.

ZWIK posiada obecnie 5 samochodów wielofunkcyjnych – do mycia kanałów i wpustów oraz 3 pojazdy przeznaczone tylko do czyszczenia ulicznych wpustów.

Przy użyciu samochodów ciśnieniowych miesięcznie pracownicy ZWIK opróżniają około 1200 osadników wpustów ulicznych i myją 20 kilometrów ogólnospławnych jak i deszczowych kanałów. Zakup pojazdu został w znaczący sposób dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi.

RELACJE W MEDIACH:

http://tvtoya.pl/news/show/16674,1


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook