Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
RZEKI ŁODZI
RZEKI ŁODZI
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

RZEKI ŁODZI / Rzeka Łódka

Rzeka Łódka przy ul. Konstantynowskiej. 1934/2016

ŁÓDKA nazywana też Rzeką, Starowiejską, Starą Rzeką. Całkowita długość rzeki wynosi 20 km, z czego 15,6 km znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Źródła rzeki znajdują się na przepuście drogowym pod ul. Brzezińską, na wysokości skrzyżowania z ul. Giewont. Rzeka kończy swój bieg w Konstantynowie Łódzkim, gdzie wpada do Neru.

Dopływy Łódki:

Bałutka

Stoczanka (ciek ze Stoków): źródła znajdują się na Stokach, płynie w podziemnym kanale wzdłuż ul. Telefonicznej, przecina Sporną i wpada do Łódki za ogrodami działkowymi przy ulicy Źródłowej. Stoczanka występuje na historycznych mapach Łodzi, czasem była mylona z Łódką.

Dawniej: Najbardziej szczegółowy opis Łódki pochodzi z 1860, zgodnie z nim głębokość rzeki wynosiła tylko 30 cm, a szerokość nie przekraczała 2 metrów. Na terenie Parku Śledzia był staw z groblą przy ulicy Nowomiejskiej. Rzeka była mała, ale kapryśna i często wylewała.

Łódka tylko w pierwszym okresie tworzenia Łodzi włókienniczej pełniła funkcje przemysłowe zasilając w wodę: farbiarnię Saengera od 1823, a później mydlarnię, rzeźnię i browar w rejonie Starego Miasta. Łódka zasilała również młyn Mania, który przebudowano najpierw na folusz, później przędzalnię wełny. Blisko jej brzegów przy ulicy Kościelnej w 1859 roku Abraham Prussak zbudował przędzalnię wełny. Później dołączyli do niego: Robert Biedermann – fabryka wełny (ul. Widzewska 2 i 3 oraz Smugowa 11), Karol Anstadt – browar (ul. Średnia) i Izrael Poznański – fabryka bawełny (ul. Ogrodowa).

W 1916 roku „….cuchnące wonie , wydzielające się z koryta Łódki płynącej środkiem gęsto zabudowanego starego miasta, skłoniły władze miejskie do częściowego ujęcia rzeczki  w sklepiony kanał. W związku z tym zamierzeniem zlikwidowano stragany położone nad Łódką (…). Po zasklepieniu Łódki na odcinku od ul. Nowomiejskiej do ul. Wschodniej, na zniwelowanym terenie założono pas zieleni, jakże cennej w zatłoczonej dzielnicy staromiejskiej.” (W. Pawlak, Na łódzkim bruku, wyd. łódzkie, Łódź 1986 r., s. 206).

W 1933 roku dokończono prace i uregulowano rzekę dla potrzeb miejskich i kanalizacyjnych. Rzeka odprowadza nadmiar wód burzowych z kanalizacji ogólnospławnej.

  • Rzeka Łódka. Most przy ulicy Odolanowskiej. 1936/2016

  • Rzeka Łódka. Wiadukt kolejowy przy ulicy Drewnowskiej.1936/2016

  • Rzeka Łódka. Poniżej drugiego mostu na ulicy Konstantynowskiej. 1933/2016

Dziś: Łódka płynie okresowo, niesie deszczówkę i wodę z roztopów. Zobaczyć ją można przy Akademii Sztuk Pięknych i w Parku Ocalałych. Przy ASP utworzono na niej niewielki zbiornik. Rzeka znika pod ziemią na wysokości ulicy Źródłowej. Płynie pod parkiem Helenów, parkiem Śledzia, przez Manufakturę, a następnie wzdłuż ulicy Drewnowskiej i Solec kierując się do parku im. J. Piłsudskiego na Zdrowiu. Na powierzchni pojawia się ponownie w parku na Zdrowiu poniżej ulicy Orzechowej przyjmując na wysokości ulicy Rzeszowskiej Bałutkę. Dalej płynie wzdłuż północnej granicy Ogrodu Botanicznego, a następnie osiedli Brus i Smulsko. Następnie przepływa przez miasto Konstantynów Łódzki, w granicach którego uchodzi do Neru.

  • MAPA RZEKI ŁÓDKI


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook