Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
RZEKI ŁODZI
RZEKI ŁODZI
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

RZEKI ŁODZI / Rzeka Jasień

Rzeka Jasień przy ulicy Pięknej. 1933/2016

JASIEŃ Spośród łódzkich rzek był najbardziej „pracowitą” rzeką. Napędzał włókienniczą Łódź. Ponieważ miał największą głębokość (w jej górnym biegu dochodziła do 1 m) i największy spadek (na długości 2,1 km aż 17 metrów, tj. ok. 8%) to uzyskiwana z jego nurtu energia zasilała pierwsze maszyny włókiennicze. Na rzece powstało kilka młynów.

Dopływem Jasienia są:

Karolewka, Olechówka, Lamus oraz wyschnięta obecnie bezimienna struga (zwana Wółką), która płynęła przez dawną wieś Kąty. Do Jasienia przy ulicy Pięknej wpadała też rzeka Dąbrówka.

Dawniej: Najwięcej łódzkich fabryk powstało wzdłuż Jasienia. Najpierw  bielnik, krochmalnia, folusz i magiel Tytusa Kopischa (1828), młyny: Wójtowski Młyn, Księży Młyn Lamus i Araszt w 1824 otrzymał Krystian Fryderyk Wendisch, który zbudował przędzalnię bawełny i lnu   Po drugiej stronie rzeki powstała drukarnia tkanin bawełnianych A.W. Potempy, farbiarnia czerwieni tureckiej J.T. Langego oraz zakłady bawełniane Ludwika Geyera. Potempa zajmował północną stronę nowo spiętrzonego stawu, Geyer południową, a Lange w rejonie ulicy Czerwonej. Z biegiem  czasu wszystko w swym ręku skupił L. Geyer i stworzył jedno z większych przedsięwzięć gospodarczych w Łodzi. Ostatnim z wielkich przemysłowców, który związał swą działalność z Jasieniem był Karol Scheibler. Przybył  on w 1853 roku do Łodzi i  otrzymał bezpłatnie od miasta teren dzisiejszego Parku Źródliska. Wkrótce wchłonął wiele małych firm, a  pod  koniec XIX wieku jego firma była uważana za jedną z największych firm bawełnianych na świecie.

  • Ulica Obywatelska - Piękna. 1933/2016

Dziś: Ma długość 12,6 km i kilka dopływów. Przepływa przez niemal centrum miasta i całkowicie w granicach administracyjnych Łodzi. Źródła rzeki znajdują się na Stokach w pobliżu ulicy Lawinowej na wysokości 250 m n.p.m. Istnieją na Jasieniu stawy: w Parku Widzewskim, w Parku Nad Jasieniem, przy ulicy Przędzalnianej i w Parku Reymonta. Rzeka kończy swój bieg wpadając do Neru na wysokości 173 m n.p.m. w okolicach ulicy Odrzańskiej. Rzeka w znacznej części jest skanalizowana. Od ul Pięknej płynie do ujścia w odkrytym kanale.

Ciekawostki: W Parku Kilińskiego przy Tymienieckiego można oglądać płynący po ziemią dopływ Jasienia zwany Lamus. Bystry nurt tej rzeki zasilał pierwszą tkalnie Traugotta Grohmanna. Rzekę można oglądać w parku przez ażurowy właz.

  • MAPA RZEKI JASIEŃ


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook