Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Rzeka Lamus do odkrycia

« Wróć do listy aktualności

Do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Księżego Młyna i okolic wprowadzono zapisy zezwalające na odtworzenie dwóch fragmentów historycznych łódzkich rzek: Jasienia i Lamusa. To nad tymi strugami ulokowały się największe łódzkie zakłady włókiennicze. Energia uzyskiwana
z wartko płynących rzek zasilała pierwsze przędzalnie. Czysta woda była też niezbędna do bielenia i farbowania tkanin.

O istnieniu Lamusa – zapomnianej 19. łódzkiej rzeki przypomnieli w zeszłym roku pracownicy ZWIK. Strumień płynie przez Park Kilińskiego płytko pod ziemią w dwóch ceglanych kanałach. To najszybsza z dawnych łódzkich strug. Ma duży spadek, jak górski potok. Siłę spiętrzonego Lamusa postanowił wykorzystać założyciel włókienniczego imperium - Traugott Grohmann. Wybudował przy ul. Tylnej zasilaną energią wody mechaniczną przędzalnię bawełny. Z czasem koło wodne zastąpiła w przędzalni maszyna parowa. Lamus zanieczyszczony przemysłowymi ściekami 100 lat temu ukryto pod ziemią.  

Wodę z płynącego w kanałach strumienia zbadano w laboratorium ZWIK. Badania potwierdziły jej czystość.  Wyposażony w kamerę robot ZWIK sfilmował też wnętrze ceglanego kanału. Lamus obecnie można oglądać przez specjalny, przygotowany przez pracowników łódzkich wodociągów ażurowy właz.  Znajduje się on przy głównej alei w Parku Kilińskiego. Gdyby udało się doprowadzić do odkrycia fragmentu Lamusa powstałaby  kolejna w mieście atrakcja turystyczna. Każdy mógłby zobaczyć w parku przy Tymienieckiego strumień, dzięki któremu powstała „Ziemia obiecana”.

Projekt miejscowego planu zakłada również odkrycie fragmentu Jasienia. To najważniejsza rzeka w historii przemysłowej Łodzi. Między stawem przy ulicy Przędzalnianej a Szkołą Mistrzostwa Sportowego płynie na długości ponad 200 metrów w ciekawie ukształtowanej dolinie. Częściowo jest ukryta pod ziemią. Planowane jest usunięcie krytego kanału i stworzenie wzdłuż rzeki przestrzeni publicznej, parkowej, dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Wszystko po to, żeby uporządkować dawne tereny pofabryczne i podkreślić wartość wody i zieleni w mieście.

Relacje w mediach:

TVP ŁÓDŹ

ONET

WP.PL

RADIO ŁÓDŹ

DZIENNIK ŁÓDZKI

GAZETA WYBORCZA

NASZE MIASTO

KOCHAM ŁÓDŹ

 

 


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook