Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

O FIRMIE / Bo uśmiech jest najważniejszy

„Uśmiechnij się” - te słowa witają wchodzących do budynku Wydziału Politologii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 65, zapewniając lepszy humor na dalszą część dnia. Jednak niewiele osób wie, że napis ten powstał dla poprawy nastroju… pracowników wodociągów i kanalizacji w Łodzi oraz odwiedzająch budynek łodzian.

Przed drugą wojną światową budynek Wydziału Politologii UŁ był siedzibą Wodociągów. Budynek  został wzniesiony z inicjatywy inżyniera Stefana Skrzywana, budowniczego łódzkiej kanalizacji i wodociągów. Ten niezwykle optymistyczny, o otwartym charakterze inżynier, uważał, że na kłopoty i „chandrę” najlepszym lekiem jest uśmiech.

To dzięki jego uporowi i poświęceniu wybudowano w 1929 r. dla pracowników wodociągów i kanalizacji w Łodzi  budynek przy ul. Narutowicza 65. Projekt o odważnej bryle architektonicznej, zaprojektował w stylu modernistycznym znany architekt Wiesław Lisowski. Wiecznie uśmiechnięty Skrzywan polecił ułożyć w jego holu mozaikę złożoną  z kilku tysięcy maleńkich płytek tworzących napis „Uśmiechnij się”. Tak chciał witać swoich pracowników, którzy codziennie zmagali się z kłopotami, jakie przysparzała im budowana w Łodzi „od zera” kanalizacja.

W czasie wojny budynek był zniszczony, a z napisu zostały jedynie litery „Uśmi”.  Dopiero w 2009 r. władze ZWiK wspólnie z rektorem UŁ podjęły decyzję o odnowieniu zniszczonej mozaiki, a za materiał posłużyły płytki 2 cm x 2 cm. I tak, inżynier Skrzywan dalej wita studentów i gości rektoratu, przypominając, że uśmiech jest w życiu najważniejszy.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook