Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Nowe ujęcia wód podziemnych w Bronisławowie

« Wróć do listy aktualności

To efekt zakończonych właśnie inwestycji w rozbudowę podziemnych ujęć wody w Bronisławowie, którą władze Łodzi rozpoczęły 2,5 roku temu. Zalew Sulejowski zastąpiło siedem studni głębinowych. Miasto, we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, wciąż inwestuje w poprawę jakości wody, dostarczanej łodzianom. Pomysł na dobrą "kranówkę" opiera się na ciągłym zwiększaniu udziału wód podziemnych w dostawach dla miasta - mieszkańcy Łodzi w 85 procentach piją wodę ze studni głębinowych, reszta to woda z Pilicy, pompowana z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim. Między innymi dzięki zastępowaniu wód powierzchniowych podziemnymi łódzki Zakład Wodociągów produkuje najlepszą wodę spośród tych, które piją mieszkańcy dużych polskich miast. Parametry jej czystości są lepsze od norm krajowych, Unii Europejskiej i zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Łódzka "kranówka" jest nie tylko dobra, ale także tania - jej cena należy do najniższych w porównaniu z innymi dużymi miastami.

Zastępowanie wód powierzchniowych głębinowymi jest możliwe, ponieważ Łodzi wciąż przybywa ujęć wód podziemnych. W 2002 roku miasto zdecydowało się na budowę kompleksu studni głębinowych w Bronisławowie nad zalewem Sulejowskim. Inwestycję, która kosztowała 5,7 mln złotych rozpoczęto od modernizacji istniejących tu dwóch studni, a następnie wywiercono kolejnych pięć.

W listopadzie 2004 roku do systemu zaopatrzenia Łodzi w wodę włączone zostały dwa ostatnio wybudowane ujęcia. Studnie w Bronisławowie mają ok. 140 metrów głębokości (górna kreda) i dają wodę czystszą, w porównaniu z tą z zalewu, której jakość latem pogarszały zakwity sinic, wiosną i jesienią spływy wód roztopowych i powodziowych. Uzdatnianie wód powierzchniowych było kosztowne (0,19 zł/m3), wymagało zaawansowanych i pracochłonnych metod, uzdatnianie czystszej "głębinówki" jest prostsze i tańsze (0,03 zł/m3).

Dziś z Bronisławowa płynie do Łodzi ponad 35 tys. metrów sześciennych wód podziemnych na dobę (całkowita wydajność wszystkich studni to blisko 50 tys. metrów sześciennych na dobę). Wyłącznie "głębinówkę" piją już mieszkańcy Zdrowia, Retkinii, Rudy, Rokicia i Chojen. ZWiK nadal na zlecenie miasta rozbudowuje sieć ujęć wód podziemnych - obecnie firma eksploatuje 58 studni, niebawem uruchomi dwie nowe, zlokalizowane w Łodzi. Wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski 1 grudnia 2004 r. uroczyście uruchomił jedną z dwóch ostatnio wybudowanych studni głębinowych w Bronisławowie nad zalewem Sulejowskim.

  • Uroczyste uruchomienie studni głębinowej w Bronisławowie

  • Wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski degustuje wodę z uruchomionej przed chwila studni głębinowej


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook