Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

Nowe kamery w ZWIK

« Wróć do listy aktualności


Kamery pomagają pracownikom ZWIK w wykrywaniu uszkodzeń w kanalizacyjnych rurach, zatorów z korzeni, tłuszczu czy śmieci. Poruszają się w kanałach na samojezdnych, zdalnie sterowanych wózkach. Filmy nagrywane pod ziemią są pomocne w typowaniu kanałów do remontów, również przy odbiorach technicznych nowo zbudowanej sieci. Bez kamer nie ma skutecznej pracy przy usuwaniu ze ścian  mineralnych złogów i narostów oraz likwidacji zatorów. Bez nich nie można też prowadzić prac naprawczych miejskich kanałów metodą elastycznego rękawa utwardzanego światłem UV.   

Specjalistyczny samochód do przewozu kamer posiada pomieszczenie z komputerami i monitorami. Obrotowymi obiektywami kamer, ich oświetleniem oraz napędem kół wózków steruje się przy pomocy dwóch joysticków lub przenośnego pilota. Pojazd obsługiwany przez dwóch pracowników wyposażony jest w trzy zestawy kamer. Obiektywy o wysokiej rozdzielczości mogą rejestrować obraz z kanałów nawet o niewielkich przekrojach - od 10 cm. Zestawy (kamery z wózkiem) wyposażone są też w mierniki laserowe, które rejestrują wymiary kanałów i odchodzących od nich przyłączy do budynków. Laser pomaga  w określeniu wielkości przedmiotów blokujących swobodny przepływ ścieków.

Poruszający się pod ziemią  wózek z kamerą rejestruje także spadek (deniwelację) kanału, wyznacza miejsca, w których doszło do uszkodzenia ścian. Dzięki dokładnym współrzędnym łatwo można odnaleźć na powierzchni  miejsce, w którym należy rozpocząć odsłanianie uszkodzonego odcinka kanalizacji. Wózki jezdne są tak skonstruowane, że możliwe jest wprowadzenie kamery specjalnym wysięgnikiem do bocznych przyłączy  – jest to tak zwana „inspekcja satelitarna”. Dzięki niej sprawdzany jest stan techniczny przyłączy i ich przepustowość.

ZWIK dysponuje trzema samochodami z zestawami kamer do przeglądów kanałów.

Do dyspozycji pracowników Wydziału Sieci Kanalizacyjnej ZWIK są również dodatkowe trzy zestawy kamer podręcznych.

W ciągu roku ZWIK wykonuje inspekcję telewizyjną 50 km miejskich kanałów. Łódzka sieć kanalizacyjna liczy ok. 2000 km.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook