Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Nowa metoda naprawy przyłączy kanalizacyjnych

« Wróć do listy aktualności

Przy ulicy Łagiewnickiej doszło do uszkodzenia przyłącza kanalizacyjnego o długości blisko 50 metrów. Przebiega ono w poprzek jezdni na głębokości około 3 metrów. Zastosowano nowatorską metodę bezwykopowego usuwania awarii. W miejsce starej rury kanalizacyjnej przy użyciu siłowników zostało wprowadzone pod ziemią nowe przyłącze.

Metodę zwaną krakingiem statycznym stosowano dotychczas przy wymianie starych rur wodociągowych. Po raz pierwszy pracownicy ZWIK wykorzystali ją w Łodzi przy naprawie kanalizacyjnego przyłącza. Wymiana uszkodzonego fragmentu rury  metodą tradycyjną polega na odkopaniu jej i wymianie na nową. W przypadku Łagiewnickiej oznaczałoby to zniszczenie nawierzchni niedawno wyremontowanej ulicy oraz torowiska. Konieczne byłoby również zamknięcie ruchu ulicznego i wprowadzenie zmian w komunikacji miejskiej na czas usuwania awarii jak i odtwarzania nawierzchni ulicy i torowiska.

Metoda krakingu polega na przeciągnięciu siłownikami hydraulicznymi przez znajdującą się pod ziemią rurę specjalnego noża. Po rozcięciu rury, w jej miejsce instaluje pod ziemią nowy odcinek sieci. Na ulicy Łagiewnickiej usuwanie awarii trwało 3 godziny, a nie kilkanaście dni.

W Łodzi stosuje się również bezwykopową naprawę kanałów przy użyciu elastycznych rękawów z włókna szklanego utwardzanych światłem UV. 


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook