Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Niezwykła fontanna

« Wróć do listy aktualności

Kochankowie z ulicy Kamiennej

Ta niezwykła fontanna zdobi ścianę kamienicy przy ul. Włókienniczej (dawnej Kamiennej) w Łodzi. Płaskorzeźbę z brązu, przedstawiającą parę zakochanych, ukrytych przed deszczem pod ortalionowym płaszczem (z góry na kochanków kapie woda, dlatego jest to niezwykła, mała fontanna) zaprojektował Wojciech Gryniewicz.

Na pomysł, by w ten sposób upamiętnić piosenkę Agnieszki Osieckiej "Kochankowie z ulicy Kamiennej" wpadła grupa łodzian, członków grupy artystycznej "Krag". Płaskorzeźbę-fontannę uroczyście odsłonił w piątkowy wieczór (25 czerwca 2004 r.) prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki, a z piosenkami Agnieszki Osieckiej wystąpił zespół Katarzyny Goertner.

"Kochankowie z ulicy Kamiennej" to druga fontanna, które ozdobiła Łódź w ramach ogłoszonego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji projektu "Fontanny dla Łodzi". Od początku maja działafontanna w parku im. Władysława Reymonta , a za trzy tygodnie łodzianie będą mogli odpocząć przy kolejnej, położonej przy Placu Wolności. Kończy się tam właśnie remont zabytkowej 70-letniej studni, którą 15 lipca ponownie uruchomią łódzkie wodociągi.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook