Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Nie wyrzucajmy śmieci do kanałów!

« Wróć do listy aktualności

Wylewanie do kanalizacji tłuszczów, wrzucanie do toalet papierowych ręczników, nawilżanych chusteczek, płatków do demakijażu oraz patyczków do uszu – takie zachowania powodują liczne zatory w miejskich kanałach i wybijanie ścieków w piwnicach budynków. Bryły stężałego tłuszczu oraz zbite w kule papierowe ręczniki i chustki z włókniny potrafią skutecznie zablokować odpływ ścieków z budynków do miejskiej sieci. Wylany do kanalizacji tłuszcz natychmiast zastyga. Bardzo trudno go usunąć, nawet przy użyciu specjalistycznego sprzętu ZWIK do rozbijania zatorów. Tłuszcz najczęściej gromadzi się w rurach kanalizacyjnych przy stołówkach, restauracjach, punktach gastronomicznych. Zatory z tłuszczu zdarzają się też na terenie osiedli mieszkaniowych. Ręczniki papierowe najczęściej blokują odpływ ścieków w rejonach budynków, w których jest nieograniczony do nich dostęp (biura, urzędy, szkoły, uczelnie). Tłuszcze w stołówkach i obiektach gastronomicznych powinny być gromadzone w specjalnych separatorach, zaś muszle klozetowe nie mogą być traktowane przez mieszkańców jak kosze na śmieci.

W Łodzi mamy ponad 2 tysiące km kanałów. Czyści i udrażnia się je wodą i urządzeniami mechanicznymi. Do rury kanalizacyjnej wprowadza się metalową dyszę, przez którą podawana jest woda pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dysze, które służą do rozbijania zatorów zwane są potocznie przez pracowników ZWIK „flądrą” (mają kształt zbliżony do tego gatunku ryby). „Granatem” lub „bombą” nazywane są dysze przydatne do usuwania w kanałach luźnego osadu.  

Dużym problemem w okresie zimowym jest również blokowanie kanałów przez wrastające korzenie. Zimą, gdy ziemia jest przemarznięta, korzenie roślin kierują się w poszukiwaniu wody do kanałów. Przebijają się do ich wnętrza i z biegiem czasu wypełniają szczelnie cały przekrój kanałów, blokując skutecznie odpływ ścieków. Każdy specjalistyczny pojazd ZWIK do rozbijania zatorów wyposażony jest w wycinarkę do korzeni. ZWIK posiada obecnie 4  samochody wielofunkcyjne do czyszczenia kanałów. Przy ich użyciu pracownicy ZWIK oczyszczają co roku ponad 150 kilometrów ogólnospławnych, jak i deszczowych kanałów.

RELACJE W MEDIACH:

TV TOYA


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook