Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Naprawa kanałów przy użyciu światła

« Wróć do listy aktualności

Aby naprawić stary ściekowy kanał nie trzeba już rozkopywać ulic i blokować ulicznego ruchu ciężkim sprzętem ZWIK. Wystarczy, że do kanału zostanie wprowadzony przez studzienkę kanalizacyjną elastyczny rękaw z włókna szklanego. Nasączony jest poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV.  Po umieszczeniu pod ziemią rękawa napełniany jest on powietrzem pod dużym ciśnieniem - dzięki temu dokładnie wypełnia całą przestrzeń kanału. Do rękawa wprowadzany jest następnie wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Po zakończeniu tego procesu pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne
z okolicznych budynków. Metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 200 metrowego odcinka kanału. Naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm.

Włókno szklane utwardzane światłem ma bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia, dlatego nowa technologia sprawdza się najlepiej w miejscach, w których konieczne jest pilne wzmocnienie nośności kanału na przykład: gdy przebiega on pod ulicą, po której przemieszczają się ciężkie pojazdy. Metoda renowacji UV jest skuteczna szczególnie
w gęstej śródmiejskiej zabudowie. Całe oprzyrządowanie do prac mieści się w niewielkim samochodowym kontenerze. Zadanie wykonuje kilku pracowników w dwa dni robocze. Jednego dnia kanał jest myty, drugiego układany jest rękaw. Inne metody utwardzania rękawów z tworzyw sztucznych - przy użyciu gorącej wody czy pary wodnej - wymagają większej liczby ludzi i sprzętu i są droższe. Rękaw utwardzany UV ma żywotność około 40 lat, jest wodoodporny, nie powoduje też znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury.   

W tym roku pracownicy ZWIK chcą naprawić metodą UV ponad 1000 metrów łódzkich kanałów.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook