Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Naprawa kanałów bez rozkopywania ulic

« Wróć do listy aktualności

Aby naprawić stary kanał ściekowy nie trzeba już powodować utrudnień dla mieszkańców - rozkopywać jezdni, chodników i blokować ulicznego ruchu. Wystarczy przez właz wprowadzić do kanału elastyczny rękaw z włókna szklanego. Nasączony jest on poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem ultrafioletowego światła. Po wprowadzeniu pod ziemię rękawa jest on pod wysokim ciśnieniem napełniany powietrzem, dzięki temu ściśle przylega do ścian naprawianego kanału. Do rękawa wprowadzane są lampy UV. Pod wpływem światła żywica jest utwardzana. Pod ziemię trafia następnie zdalnie sterowany robot. Nawierca w rękawie otwory w miejscach, w których są boczne przyłącza kanalizacyjne z budynków. Metodą UV jednorazowo można przeprowadzić renowację 150-metrowego odcinka kanału o przekroju od 15 do 60 cm.

Włókno szklane utwardzane przy użyciu światła jest wytrzymałe na znaczne obciążenia, dlatego sprawdza się w miejscach, w których konieczne jest pilne poprawienie nośności kanału - na przykład, gdy przebiega on pod ruchliwą ulicą. Metoda renowacji UV jest skuteczna szczególnie w gęstej śródmiejskiej zabudowie, gdzie nie ma możliwości naprawy zniszczonych kanałów poprzez wykonanie głębokich wykopów. Całe oprzyrządowanie do prac naprawczych metodą UV mieści się w niewielkiej samochodowej przyczepie. Prace wykonuje się w ciągu dwóch dni roboczych. Pierwszego dnia kanał jest myty wodą pod wysokim ciśnieniem, drugiego rękaw wprowadzany jest pod ziemię i utwardzany lampami UV. Ma on żywotność do 50 lat, nie powoduje znacznego zmniejszenia przekroju kanalizacyjnej rury. W tym roku pracownicy ZWIK metodą UV naprawili 3,5 km łódzkich kanałów, w ubiegłym było to około 2,5 km. Wkrótce rozpocznie się również sezon napraw kanałów murowanych o dużych przekrojach.  Pracownicy Sieci Kanalizacyjnej ZWIK będą w nich, przy użyciu specjalnej zaprawy, uzupełniać ubytki w ceglanych ścianach. W Łodzi jest ponad 2000 km sieci kanalizacyjnej z czego ponad 250 km to kanały zbudowane z cegieł.  

RELACJE W MEDIACH:

FAKT

TV TOYA

Express Ilustrowany


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook