Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
O FIRMIE
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngelektroniczne_biuro_4.jpg

Jest fontanna na placu Wolności!

« Wróć do listy aktualności

Zabytkowa miejska studnia znów zdobi plac Wolności

Wykonali ją w latach trzydziestych XX wieku uczniowie Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi. Nieczynna przez wiele lat, została odnowiona przez łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. 15 lipca 2004 roku uroczyście uruchomił ją prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki.

Zabytkowa studnia-fontanna została odrestaurowana za zgodą miejskiego konserwatora zabytków z zachowaniem dotychczasowych elementów ozdobnych i detali. Otoczona ławkami i gazonami z zielenią z pewnością stanie się miejscem, które z przyjemnością będą odwiedzać nie tylko łodzianie. Miło tu będzie zatrzymać się także w letnie wieczory, bo fontanna została oświetlona w sposób podkreślający jej urodę.

Fontanna przy placu Wolności to ponoć miejsce niezwykłe, bo podobno szczęśliwe dla zakochanych, dlatego została nazwana fontanną miłości.

- Życzę łodzianom, żeby dobrze z niej korzystali - powiedział Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi uruchamiając wodostrysk. - Istnieje taka legenda, że jeśli przyjdzie młoda para i obmyje sobie w niej twarze, to ich miłość będzie dozgonna. To w Łodzi bardzo potrzebne, zważywszy miasto ma ujemny przyrost naturalny. Fontanna została więc w porę otwarta, stoi naprzeciwko kościoła. Sądzę, że każda młoda para, po odejściu spod ołtarza przyjdzie tutaj.

Studnia przy placu Wolności to już trzecia fontanna oddana do użytku w ramach projektu "Fontanny dla Łodzi". Został on ogłoszony pod koniec ubiegłego roku przez Marka Pykę, prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, który zaproponował, by w mieście - przy wsparciu sponsorów - w ciągu kilku lat wybudowano kilkanaście fontann. Projekt, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem łodzian, honorowym patronatem objął go prezydent miasta.

Pierwsza fontanna została dodana do użytku na początku maja w parku im. W. Reymonta. Wodotrysk, mający kształt kwiatu lilii, zaprojektowany przez Zofię Władykę-Łuczak umieszczono na stawie w sąsiedztwie Muzeum Włókiennictwa. Fontanna powstała dzięki staraniom Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. Pod koniec czerwca jedną z kamienic przy ulicy Włókienniczej (dawniej Kamiennej) ozdobiła fontanna-płaskorzeźba z brązu, przedstawiająca parę zakochanych, chroniących się przed deszczem pod ortalionowym płaszczem. Fontannę zaprojektował Wojciech Gryniewicz, a na pomysł, by w ten sposób upamiętnić piosenkę Agnieszki Osieckiej "Kochankowie z ulicy Kamiennej" wpadli członkowie łódzkiej grupy artystycznej Krąg.

Na realizację czekają także nowe projekty. Do pomysłu budowy fontanny na Starym Rynku na Bałutach wróciło Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Europejskiej (www.euroeko.pl), które zbiera pieniądze na budowę łódzkich fontann (nr konta: NORDEA BANK POLSKA S.A. ODDZIAŁ W ŁODZI IBAN PL21 1440 1231 0000 0000 0294 6696 z dopiskiem "Fontanny dla Łodzi"). Tę na Starym Rynku - miałby to być układ kilkudziesięciu podświetlonych dysz, "schowanych" w płycie placu - zaprojektował Jacek Janiec, opracowując kilka lat temu koncepcję modernizacji tego terenu.

Rewitalizacji zniszczonej fontanny na Placu Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim podjęła się grupa łodzian, działająca pod egidą Fundacji Ulicy Piotrkowskiej (zbierają pieniądze na konto Fundacji - z dopiskiem FONTANNA: Bank PEKAO S.A. I O/Łódź, Nr 10801141-2974-27505-2801000). To przedsięwzięcie także poparł prezydent Łodzi.

Szansę na szybką realizację mają dwa projekty Zofii Władyki-Łuczak i Krzysztofa Łuczaka. Proponują oni odnowienie i uruchomienie istniejącej fontanny w sąsiedztwie Łódzkiego Domu Kultury i wykonanie kolejnej płaskorzeźby-fontanny, poświęconej pamięci poety i satyryka Jana Sztaudyngera. Miałaby ona ozdobić fasadę jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej w pobliżu łódzkiego magistratu.

Pierwsza fotografia przdsrawia pamiątkowe zdjęcie przy zabytkowej fontannie. Od prawej w górnym rzędzie: Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, Ksiądz Kazimierz Kurek (Przełożony szkół salezjańskich w Łodzi gdzie w latach 30 ubiegłego stulecia powstała fontanna zdobiąca dziś Plac Wolności), Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Iwona Bartosik, Wiceprezydent Łodzi Marek Michalik. W dolnym rzędzie od prawej: Prezes ZWiK Marek Pyka i Dyrektor Delegatury UMŁ Łódź Bałuty Jerzy Leszyński.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook