Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
DZIAŁANIA CSR
OTWARTOŚĆ I WSZECHSTRONNOŚĆ
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

DZIAŁANIA CSR / ReFotografie

Postanowiliśmy pokazać łodzianom jak zmieniło się ich miasto. Jak wygląda obecnie, a jak wglądało 60, 90 czy 100 lat temu. Na  samochodach Łódzkich Wodociągów pokazujemy zdjęcia starej i współczesnej Łodzi.

Historyczne fotografie naszego miasta występują obok współczesnych zdjęć  wykonanych dokładne w tych samych miejscach, z tego samego ujęcia co przed laty.

Ciekawe prace ukazujące historię Łodzi nie powinny „tkwić zamknięte” w archiwach,  bibliotekach, w internecie czy w prywatnych kolekcjach. Chcemy, aby były również obecne - i dzięki temu dostępne dla wszystkich - w  miejskiej przestrzeni. Ten sposób prezentacji zmian miejskiego krajobrazu może zaskakiwać, zarówno łodzian jak i przyjezdnych. Wydaje się jednak, że ruchoma galeria  może być kolejnym sposobem na pobudzenie zainteresowania  łodzian przeszłością i współczesnością swojego miasta - powiedział podczas konferencji prasowej prezes ZWIK Romuald Bosakowski

Podczas usuwania awarii wodociągowych pojazdy ZWIK parkują w różnych rejonach  Łodzi. To dobra okazja, aby zobaczyć zdjęcia i porównać jak zmieniało się nasze miasto. Niektóre obrazy zaskakują: tam, gdzie obecnie stoi Teatr Wielki był kiedyś skwer. Na zdjęciach można również zobaczyć, że utrudnienia w ulicznym ruchu z powodu miejskich inwestycji to nie tylko znak obecnych czasów.

Współczesne zdjęcia Łodzi udostępnił nam Pan Krzysztof  Grzywiński. Nasza galeria to swoisty ukłon w kierunku coraz liczniejszego grona pasjonatów naszego miasta. Refotografie można oglądać w sieci, wydane zostały w formie albumów. Teraz, dzięki mobilnej galerii trafią do jeszcze szerszej publiczności. Historyczne zdjęcia Łodzi mamy dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego oraz dzięki właścicielowi prywatnej kolekcji zdjęć - Panu Stefanowi Sztromajerowi.

Do stworzenia ruchomej galerii wykorzystano również przedwojenne zdjęcia z zasobów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook