Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
DZIAŁANIA CSR
OTWARTOŚĆ I WSZECHSTRONNOŚĆ
taryfy_i_cenniki_podstrona_1.pngbiuro-obslugi-klienta_7_ebok_dluzsze_el.jpg

DZIAŁANIA CSR / Łódzkie kanały w filmach

Łódzkie kanały dobrze czują się w filmie. Podziemne plenery ZWiK zagrały w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności” i popularnym w Polsce serialu „Komisarz Alex”. Romans z filmowcami łatwy nie był. Ekipa Agnieszki Holland zachwyciła się pięknem podziemi i orzekła, że są za czyste…

Ekipa „W ciemności” pracowała w łódzkich kanałach przez 4 dni - zdjęcia do filmu były kręcone w kanale rzeki Łódki w parku Śledzia i w okolicach Manufaktury. Jak przyznał scenograf, kanały, choć piękne, trzeba było nieco ubrudzić - były za czyste jak na potrzeby filmowców. Agnieszka Holland w wywiadach podkreślała, że Łódź przyjęła ją bardzo życzliwie, a organizacja stała na najwyższym poziomie. Podobnie miasto chwaliła ekipa realizująca „Komisarza Alexa” serialu opowiadającego historię policyjnego psa. Wiele ujęć kręcono w łódzkich kanałach. Na współpracę z łódzkimi wodociągowcami zdecydował się też  amerykańsko-marokański reżyser Youssef Ouarrak. Jego film pt.”Breathe” opowiada historię grupy harcerzy podczas Powstania Warszawskiego, którzy ukrywają się w kanałach. Bohaterowie doświadczając zamknięcia z klaustrofobicznej przestrzeni konfrontują się z własnymi lękami i słabościami.

Współpraca filmowców z Łódzkimi Wodociągami sięga początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W kanałach i w siedzibie ZWIK realizowany był serial telewizyjny „Jan Serce” reżyserowany przez Radosława Piwowarskiego. Do dziś wśród pracowników ZWIK krąży anegdota, że przy okazji kręcenia zdjęć do serialu sfilmowano „najdłuższy kanał w Europie”. Główny bohater filmu - pracownik warszawskich wodociągów wchodził do kanału w Łodzi, a w kolejnym ujęciu wychodził włazem znajdującym się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
"W ciemności" Agnieszki Holland

Komisarz Alex

Breathe

Komisarz Alex 2016 Przelew burzowy przy ulicy Pięknej


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook